Systémové upozornění
Hlavní informace

Původní stav

V první polovině 20. století se u zámku Nový Falkenburk rozprostíraly udržované louky patřící k jeho hospodářskému zázemí. Louky zde mohly být jen díky tomu, že pozemek byl odvodněn pomocí melioračního systému.

falkenburk

Pravidelná péče o pozemky však byla přerušena a odvodňovací systém se zanesl. Začala se tu opět zdržovat voda a lokalita zarostla bujným porostem rákosin.

odvodnovaci-system

Neudržované prostranství se rázem stalo místem živelného ukládání odpadu.

neudrzovane-prostranstvi

Souvislá vodní plocha, která by poskytovala místo pro rozmnožování obojživelníků a útočiště dalším na vodu vázáným rostlinám a živočichům zde chyběla.

Po roce 2005

V roce 2005 koupil Čmelák v dražbě tento pozemek a rozhodl se ho revitalizovat. Nejprve bylo třeba udělat podrobný průzkum lokality, připravit revitalizační projekt (příprava projektové dokumentace, hydrogeologické, botanické, zoologické a další odborné průzkumy), získat územní rozhodnutí na revitalizaci, vyjednávat, plánovat a sehnat finanční prostředky.

revitalizacni-projekt

Ve spolupráci s místními obyvateli Čmelák navrhl část budoucí podoby lokality a za pomoci dětí ze sousedního dětského domova zlikvidoval černé skládky.

cerne-skladky

To vše trvalo téměř 8 let. Konečně na začátku roku 2013 se začalo s fyzickou revitalizací, kdy na lokalitu vjíždí bagry a hloubí zde soustavu osmi tůní.

fyzicka-revitalizace

Současný stav

Kromě ukázkové revitalizace Mokřadů Jablonné je dlouhodobým záměrem Čmeláka i osvěta. Cílem je, aby návštěvníci pochopili obrovský pozitivní význam mokřadů a přijali je jako přirozenou součást krajiny. Proto Čmelák postupně umisťuje různé prvky, které slouží k poznání lokality i odpočinku. V Mokřadech Jablonné tak najdete informační cedule, dřevěné chodníky, kamenná a dřevěná mola v tůních, lavičky, úkryty pro živočichy jako např. hadník, netopýří a soví budky a mnoho dalšího.  Mokřady Jablonné tak díky Čmeláku slouží přírodě i lidem…

mokrady-jablonne

Budoucnost

Naším cílem je udržet současný stav Mokřadů Jablonné, tzn.

  • v pravidelně lokalitu pečovat a udržet její vysokou biodiverzitu a návštěvnost
  • pokračování v zapojování veřejnosti (pořádání exkurzí, dobrovolnických a ekovýchovných akcí)
  • udržovat vybavení pro návštěvníky, chránit lokalitu před vandalismem
  • nadále ukazovat Mokřady Jablonné jako příklad dobré praxe

Navíc chceme lokalitu dále rozvíjet:

  • provést revitalizaci protékajícího potoka
  • vylepšovat vybavení pro návštěvníky
  • očekáváme navrácení dalších vzácných druhů rostlin a živočichů
  • rozšířit lokalitu o další pozemky

Buďte první, kdo se dozví o našich akcích

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Dalším využíváním webu s nimi souhlasíte. Souhlasím